شرح زیارت عاشورا-2

شرح زیارت عاشورا-2

توسط: حامد سلیمان پور

30 بازدید

1397/10/11

ساعت:16:52

شرح «يا»

🌸در شرح‌ «يا» در فراز «السلام‌ عليك‌ يا اباعبدالله‌» كاربرد آن‌ رادر هفت‌ معني‌ ذكر شده‌ كه‌ در زيارت‌ عاشورا كاربرد دارد.

🌸ازجمله‌ آنكه‌ در عربي‌ 👈حرف‌ نِداست‌،
🌸در بعضي‌ موارد، «يا»👈استمداد است‌ مانند اينكه‌ يك‌ فرد نابينا بگويد: يا رجل‌! خذبيدي‌.

🌸يا أيها العزيز؛ در اينجا «يا» 👈تكريم‌ است‌ كه‌ در اين‌ آيه‌ي‌ كريمه‌به‌ عظمت‌ و تكريم‌ عزيز مصر توسط‌ برادران‌ حضرت‌ يوسف‌اشاره‌ دارد كه‌ او را در جايگاه‌ سلطنت‌ نمي‌شناختند، ما هم‌ چون‌برادران‌ يوسفيم‌. حضرت‌ مهدي‌ (عج‌) در جلسه‌هاي‌مان‌ شركت‌مي‌كند ولي‌ ما چون‌ با گناهان‌ خود او را در چاه‌ غيبت‌ ناچاركرده‌ايم‌، او را و جايگاه‌ ملكوتي‌ و سلطنت‌ ملكوتي‌ او را نمي‌بينيم‌و نمي‌شناسيم‌. لذا طبق‌ روايات‌ شريفه‌، به‌ ذيل‌ همين‌ آيه‌ توسّل‌جسته‌ و با تلاوت‌ اين‌ آيه‌ي‌ كريمه‌ به‌ ساحت‌ مقدس‌ حضرت‌مهدي‌ -ارواحنا فداه‌- با تكريم‌ مقام‌ ملكوتي‌ حضرت‌، به‌ سؤال‌ وتضرّع‌ دست‌ خود را بلند مي‌كنيم‌ و تلاوت‌ مي‌كنيم‌ كه‌:

«يا أَيُّهَا الْعَزِيزُ مَسَّنَا وَأَهْلَنَا الضُّرُّ وَجِئْنَا بِبِضَاعَة‌ٍ مُّزْجَاة‌ٍ فَاَوْف‌ِ لَنَا الْكَيْل‌َوَتَصَدَّق‌ْ عَلَيْنَا اءِن‌َّ اللَّه‌َ يَجْزِي‌ الْمُتَصَدِّقِين‌َ»
🌸كاربرد ديگر «يا» در 👈توسّل‌ است‌ مثلاً در اين‌ فراز از دعاي‌توسل‌ «يا وجيهاً عندالله‌ اشفع‌ لنا عندالله‌»
🌸كاربرد ديگر «يا»،👈 ياي‌تضرع‌ است‌ كه‌ در دعاي‌ كميل‌ از زبان‌ بنده‌ گفته‌ مي‌شود: «يا رب‌ارحم‌ ضعف‌ بدني‌... يا من‌ بدأ خلقي‌... يا رب‌ يا رب‌ يا رب‌».

🌸كاربرد ديگر، «يا» 👈در مناجات‌ است‌ مثلاً مي‌گوييم‌ «يا الهي‌»يعني‌ اي‌ خداي‌ من‌.
🌸كاربرد ديگر «يا»،👈ياي‌ دادخواهي‌ است‌ مثل‌وقتي‌ كه‌ يك‌ مظلوم‌ ناله‌ مي‌زند

برنامه های هیئت

تفسیر روز

سوره بقره آیه 102-103

1397/11/16

تفسیر قطره ای قرآن

شأن نزول این آیه شریفه در شأن نزول این آیه شریفه آورده اند كه: یهودیان هماره به حضور پيامبر (ص) شرفياب مى شدند و از تورات و آنچه در آن بود، پرسش مى كردند؛ و آن حضرت در پرتو وحى و مهر خدا، پاسخهاى شایسته اى به آنان مى داد؛ تا حدّى كه آنان اعتراف كردند كه محمّد(ص) از خود ما به كتاب آسمانى ما آگاهتر...


حدیث روز

إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ الْکوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْکوفَةُ الصَّغِیرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِیةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَی قُمَّ تُقْبَضُ فِیهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِی اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَی وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِیعَتِی الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ.


خداوند حرمی دارد که مکه است پیامبر حرمی دارد و آن مدینه است و حضرت علی (ع) حرمی دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از هشت درب بهشت سه درب آن به قم باز می شود - زنی از فرزندان من در قم از دنیا می رود که اسمش فاطمه دختر موسی (ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می شوند.

امام صادق (علیه السلام)

قاسمیه در شبکه های اجتماعی