سوره بقره آیه 35

سوره بقره آیه 35

توسط: حامد سلیمان پور

233 بازدید

1397/3/3

ساعت:04:49

وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ «35»

ترجمه : و گفتیم ای آدم! تو و همسرت در این باغ سکونت گیرید و از هر کجای آن خواهید فراوان بخورید ولی به آن درخت نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید بود

 

نکات این آیه :

1- منظور از شجره درخت علم پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) بود. خداوند فرمود که به این درخت نزدیک نشوید یعنی التماس درجه و علم پیامبر (ص) و اهل بیت او را نکنید.

2- شیطان آنها را با وسوسه، خدعه ، وعده دروغ ( در صورت خوردن از آن درخت عمر جاودان خواهید داشت ، به صورت ملک در خواهید آمد و.. )  سوگند دروغ فریب داد. به خداوند سوگند دروغ یاد کرد که برای شما ناصح هستم.

3- منظور از جنت در این آیه بهشت جاودانی نبوده بلکه باغی از باغ های دنیوی بوده چون در بهشت اخروی هرکه وارد شود از آن خارج نمی شود. ( تفسیربرهان ج 2 - ص 266 - روایت 4)

--------

روایت 1 : علی بن ابراهیم از ... از امام جعفرصادق روایت می کند : ... جبرئیل بر حضرت آدم نازل شد و فرمود : آیا خدا تو را با قدرتش نیافرید؟ مگر از روح خود بر تو ندمید؟ مگر ملائکه را به سجده بر تو امر ننمود؟ پس چرا نافرمانی خدا نمودی؟حضرت پاسخ داد:  ابلیس به خداوند قسم یاد کرد که بر من ناصح است و من گمان نمی کردم مخلوقی به دروغ سوگند یاد کند... (تفسیر برهان ج 2 ص 265)

روایت 2 : از حضرت امام حسن عسکری (ع) روایت شده است که رسول خدا (ص) فرمودند : چون خداوند فرشتگان خود را از برتری نیکان امت محمد و شیعیان و جانشینان علی (ع) با خبر ساخت و آان را آگاه نمود که ایشان در زیر سایه لطف پروردگار باری را به دوش خواهند گرفت که فرشتگان را یارای آن را ندارند... از این رو خداوند آنان را در برابر آدم به سجده واداشت که او نور وجود این آفریدگان را در برگرفته بود. سجده آنان برای آدم نبود بلکه آدم قبله آنان بود تا به سوی او برای خدا به سجده افتند... سپس رسوب خدا فرمودند: شیطان از خدا نافرمانی کرد و به هلاکت افتاد چرا که گناه او تمبر برآدم بود و آدم با خوردن آن درخت از خدا نافرمانی کرد ولی هلاک نشد چرا که او به گناه تکبر بر محمد(ص) و خاندانش آلوده نشد. (تفسیر برهان ج 2 ص 268 - روایت 6)

 

برنامه های هیئت

تفسیر روز

سوره بقره آیه 169

1399/1/21

تفسیر قطره ای قرآن

(او) شما را فقط به بدی و زشتی فرمان می دهد و (وامی دارد) تا بر خدا چیزی را که نمی دانید، بربندید 1) در تفسیر منسوب به امام حسن عسکری علیه السلام، حضرت می فرماید: «إِنَّمَا یأْمُرُکُمْ» یعنی شیطان ، «بِالسُّوءِ» یعنی به عدم برگزیدن این مذهب و باور نداشتن به برترین مخلوقات خدا...


حدیث روز

اُبَشِّرُکُم بالمَهدیِ یَبعَثُ فی اُمَّتی عَلی إختلافٍ مِنَ النّاسِ وَ زَلازِلَ یَملاُ الأَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَتْ جَوراً وَ ظُلماً یَرضی عَنهُ ساکِنُ السَّماء وَ ساکِنُ الأَرضِ یُقَسِّمُ المالَ صِحاحاً فَقالَ رَجُلٌ ما صِحاحاً قال (علیه السّلام): بالسَّویَّهِ بَینَ الناسَ وَ یَملاُ اللهُ قُلوبَ اُمَّةِ مُحمدٍ (صلی الله علیه و آله و سلم) غِنیً وَ یَسَعُهُم عَدلُهُ، حَتی یَأمُرَ مُنادِیاً یُنادی یَقُولُ مَن لَهُ فی المالِ حاجَةُ فَما یَقُومُ مِنَ الناسِ إلا رَجلٌ واحِدٌ.


شما را به ظهور مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بشارت می دهم. زمین را پر از عدل می کند؛ همان گونه که از جور و ستم پر شده است، ساکنان آسمان ها و زمین از او راضی می شوند و اموال و ثروت ها را به گونه ای درست تقسیم می کند. کسی پرسید: معنای تقسیم صحیح ثروت چیست؟ فرمود: به طور مساوی میان مردم. سپس فرمود: دل های پیروان محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را از بی نیازی پر می کند. عدالتش همه را فرا می گیرد، تا آن جا که دستور می دهد کسی با صدای بلند صدا زند هر کس نیاز مالی دارد برخیزد، هیچ کس جز یک تن برنمی خیزد.

پيامبر اکرم-صلی الله عليه و اله

قاسمیه در شبکه های اجتماعی