روز شمار فاطمیه قسمت دوم

روز شمار فاطمیه قسمت دوم

توسط: حامد سلیمان پور

175 بازدید

1396/11/14

ساعت:20:30

fatemie 2

حوادث روز سه شنبه :
یک روز بعد از وفات

               بیعت عمومی

ساعاتی پیش از ظهر، ابوبکر، عمر و ابو عبیده به مسجد وارد می شوند و با ورود آنان، بلافاصله عثمان و قومش (بنی امیه) و عبدالرحمن بن عوف و قبیله اش ( بنی زهره) که در مسجد بودند برخاسته و بیعت کردند. آری! امروز روز بیعت عمومی است. مسلمانان که دیروز، تهدید و دیشب تطمیع را تجربه کرده اند امروز برای بیعت با ابوبکر از یکدیگر پیشی می گیرند و دست خویش را با دست های خلیفه آشنا می کنند تا گوی سبقت را از هم بربایند. در گوشه شرقی و چسبیده به مسجد حجره ای قرار دارد که جنازه پیامبر (ص) در آن جای گرفته است و این خانه خاموش است. هنوز اهل سقیفه و برخی همسران پیامبر برای نماز خواندن بر جنازه رسول خاتم (ص) وقت پیدا نکرده اند. گروهی از اطرافیان دستگاه خلافت به جهت خوش خدمتی به خلیفه در کنار منزل امیرالمومنین فریاد « بیعت کنید» و «از اجتماع مسلمانان دوری نگزینید» سرمیدهند. در این روز سخن از تهدید نیز به میان می آید.

تلاش برای تطمیع عباس عموی پیامبر

در انتهای شب در جلسه مشورتی ابوبکر نظر عمر ابو عبیده و مغیره بن شعبه را درباره ایجاد شکاف بین بنی هاشم خواستار شد. مغیرة بن شعبه پیشنهاد تطمیع و مصالحه با عباس عموی پیامبر (ص) را مطرح می کند.

این گروه چهار نفره همان شب با مراجعه به منزل عباس بن عبدالمطلب برای او و فرزندانش سهمی از خلافت را پیشکش می کنند. پاسخ منفی عباس این نقشه را به بن بست می کشاند. جنازه پیامبر (ص) هنوز برروی زمین است. کسانی که قصد خداحافظی با پیامبر خویش را داشتند دیروز برای خواندن نماز حاضر شده اند و امروز (سه شنبه) کمتر کسی به خانه پیامبر (ص) مراجعه می کند.

امیرالمومنین چندبار برای سقیفه گران پیام می فرستند تا برای نماز بر پیامبر (ص) آماده شوند.

در انتهای روز ابوبکر و عمر که در مسجد به بیعت گرفتن مشغول اند، اعلام می کنند که نمی توانند بر جنازه رسول خد که در خانه مجاور مسجد است حاضر شوند. امیرالمومنین به تدفین پیامبر (ص) مشغول می شوند و بدن پیامبر (ص) در شب چهارشنبه دو روز بعد از وفات به خاک سپرده می شود. هنوز اطرافیان خلافت و برخی همسران رسول الله (ص) (عایشه و حفضه) بر جنازه ا« حضرت نماز نخواندند. عایشه که اتاق او گوشه مسجد واقع است می گوید: به خدا قسم نفهمیدم پیامبر چه زمانی دفن شد تا این که در شب چهارشنبه صدای بیل ها ر از حجره پیامبر شنیدم!

همانا سقیفه گران هدف دیگری را دنبال می کنند... 

برنامه های هیئت

تفسیر روز

سوره بقره آیه 177 -181

1399/1/28

تفسیر قطره ای قرآن

«لَّیسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللّه وَالْیوْمِ الآخِرِ وَالْمَلآئِکَهِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیینَ وَآتَی الْمَالَ عَلَی حُبِّه ذَوِی الْقُرْبَی وَالْیتَامَی وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّآئِلِینَ وَفِی ال...


حدیث روز

اُبَشِّرُکُم بالمَهدیِ یَبعَثُ فی اُمَّتی عَلی إختلافٍ مِنَ النّاسِ وَ زَلازِلَ یَملاُ الأَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَتْ جَوراً وَ ظُلماً یَرضی عَنهُ ساکِنُ السَّماء وَ ساکِنُ الأَرضِ یُقَسِّمُ المالَ صِحاحاً فَقالَ رَجُلٌ ما صِحاحاً قال (علیه السّلام): بالسَّویَّهِ بَینَ الناسَ وَ یَملاُ اللهُ قُلوبَ اُمَّةِ مُحمدٍ (صلی الله علیه و آله و سلم) غِنیً وَ یَسَعُهُم عَدلُهُ، حَتی یَأمُرَ مُنادِیاً یُنادی یَقُولُ مَن لَهُ فی المالِ حاجَةُ فَما یَقُومُ مِنَ الناسِ إلا رَجلٌ واحِدٌ.


شما را به ظهور مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بشارت می دهم. زمین را پر از عدل می کند؛ همان گونه که از جور و ستم پر شده است، ساکنان آسمان ها و زمین از او راضی می شوند و اموال و ثروت ها را به گونه ای درست تقسیم می کند. کسی پرسید: معنای تقسیم صحیح ثروت چیست؟ فرمود: به طور مساوی میان مردم. سپس فرمود: دل های پیروان محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را از بی نیازی پر می کند. عدالتش همه را فرا می گیرد، تا آن جا که دستور می دهد کسی با صدای بلند صدا زند هر کس نیاز مالی دارد برخیزد، هیچ کس جز یک تن برنمی خیزد.

پيامبر اکرم-صلی الله عليه و اله

قاسمیه در شبکه های اجتماعی