شیطان شناسی (12) - نام خدا رافع وساوس شیطان

شیطان شناسی (12) - نام خدا رافع وساوس شیطان

توسط: حامد سلیمان پور

758 بازدید

1397/12/4

ساعت:18:00

 

در روایات بسیاری سفارش شده که برای دفع وسوسه های شیطان، پیش از هرز کار ««بسم الله الرحمن الرحیم« گفته شود. حقیقتا شیطان از بسم الله فرار می کند و این ذکر شریف جلوی او را می گیرد. رسول خدا (ص) می فرمایند: « هنگامی که شخصی سوار بر مرکب شود، در صورتی که بسم الله بگوید فرشته ای در کنار او می نشیند و از او محافظت می کند تا از آن مرکب پیاده شود اما اگر بر مرکب نشست و بسم الله نگفت شیطانی در کنار او می نشیند و به او می گوید آواز بخوا. اگر بگوید صوت خوشی ندارم ، می گوید:  آرزو کن! و پیوسته این آرزوها با او هست تا از مرکب پیاده شود» (الکافی/6/540) . شیطان آرزوهای موهوم را در دل انسان می اندازد و این آرزوهای بی محتوا، زمینه های لاکت انسان را فراهم می کند.

ابو حمزه ثمالی از امام سجاد (ع) نقل می کند: حضرت به من فرمودند: « ای ثمالی! وقتی نماز جماعت برپا می شود، شیطان نزدیک ترینِ قرین امام ( مرحوم علامه مجلسی درباره قرین دو احتمال مطرح کرده اند یکی فرشته ای که اعمال انسان را ثبت می کند و دیگری شیطانی که بر او موکل است.بحارالانوار/60/203.) می آید و می پرسد:« آیا هنگام شروع نماز از پروردگارش یاد کرد؟» پس اگر گفت بله شیطان می رود و در صورتی که پاسخ داد نه شیطان بر دو شانه اش سوار می شود و او امام آن گروه می گردد تا نمازشان به پایان رسد. ابوحمزه از امام می پرسد فدایت شوم مگر هنگام نماز قرآن نمی خوانند؟ حضرت فرمودند:« بله اما درست متوچه نشدی باید بسم الله الرحمن الرحیم بلند گفته شود.» (تهذیب الاحکام/2/290)

در روایت داریم که از نشانه های مومن بلند ادا کردن « بسم الله الرحمن الرحیم» است. امیرالمومنان در بلند خواندن بسم الله اصرار داشت اما خدا بنی امیه خبیث را لعنت کند که برای محو آثار آن حضرت مردم را به شدت از این کار منع می کردند. الان در نمازهای جماعت مسجد الحرام یا مسجد النبی یا بسم الله را نمی خوانند یا اگر بخوانند با صدای آرام می خوانند.

یا فرموده اند اگر می خواهید وضو بگیرید بسم الله بگویید تا شیطان در آن شریک نشود. می خواهید غذا تناول کنید بسم الله بگویید تا شیطان در آن شریک نشود حتی وقتی می خواهید به دستشویی بروید بسم الله بگویید که در آنجا به سراغتان نیاید زیرا او در همه جا می تواند حاضر باشد.

درباره ی قرائت قرآن فقط یک سوره در قرآن هست که بسم الله ندارد و آن سوره برائت است. آنرا با اعوذ بالله می خوانیم. .لی اگر خواستیم فقط ده آیه از قرآن را بخوانیم ار ابتدای سوره هم نباشد می توانیم بسم الله بگوییم.

بسیار خوب است اگر به گفتن « بسم الله الرحمن الرحیم» عادت کنیم آن وقت  می بینید از صبح تا شب جند مرتبه این آیه شریفه را خواهیم گفت. اگر خود را مقید کنیم آن شیطان قدرتمندی که در قلب ما نفوذ می کند و در رگ های ما جاری است ضعیف می شود. اگر خود را در هر کاری به یاد خدا عادت دهیم و حتی هنگام نوشتن بالای برگه بسم الله بنویسیم این یاد کردن خداوند برکاتی دارد و یکی از آن ها همین است که شر شیطان و نفثات و نفخات و همزات او را از ما دور می کند.

 

دسته بندی: شیطان شناسی

برنامه های هیئت

1401/4/16

شام غریبان امام محمدباقر(ع)

7 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

1401/4/18

شب عرفه-شب شهادت حضرت مسلم(ع)

9 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

1401/4/23

شب ولادت امام هادی(ع)

14 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

1401/4/27

عید سعید غدیر خم عید ولایت

18 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

1401/4/30

شب زیارتی امام حسین(ع)

21 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

1401/5/6

اعلان عزای حضرت سیدالشهدا(ع)

28 ذی الحجه 1443

کوی گرو،کوچه حسین صراف،حسنیه زنجیرزنان قاسمیه شتربان

تفسیر روز

آیه 231 سوره بقره

1401/2/9

تفسیر قطره ای قرآن

آیه 231 سوره بقره: وَإِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَبَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَأَمْسِكُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ أَوْ سَرِّحُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ ۚ وَلَا تُمْسِكُوهُنَّ ضِرَارًا لِتَعْتَدُوا ۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَٰلِكَ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ ۚ وَلَا تَتَّخِذُوا آيَاتِ اللَّهِ هُزُوًا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَ...


حدیث روز

یَنبَغی لَکُم اَن تَتقرّبوا اِلیَ الله تَعالی بِالبِرّ وَ الصوُم وَ الصَلوةِ وَ صِلَة الرَحم وَ صِلَة الِاخوان، فَانَّ الاَنبیاء علیهم السلام کَانوُا اِذا اَقاموُا اوصیاءهِم فَعلوُا ذَلک وَ اَمروُا بِه.


شایسته است با نیکی کردن به دیگران و روزه و نماز و بجا آوردن صله رحم و دیدار برادران ایمانی به خدا نزدیک شوید، زیرا پیامبران زمانی که جانشینان خود را نصب می کردند، چنین می کردند و به آن توصیه می فرمودند.

امام صادق (علیه السلام)

قاسمیه در شبکه های اجتماعی